SOLÁRNÍ STUDIO EL - Tipy a rady

Dle studie provedené v USA se ukázalo, že hlavní důvody návštěvnosti solárních studií jsou stále častěji zdravotní aspekty.

Doporučení a rady před první návštěvou

  • jedna opalovací kůra se skládá z více opalování, ne víckrát než jednou denně
  • mezi první a druhou návštěvou byste měli dodržet interval 48 hodin
  • v jeden den se neopalujte v soláriu i na slunci
  • bezprostředně před a po opalování se nesprchujte (1 - 2 hodiny)
  • opalování v soláriu se z důvodu dalšího zatížení organismu nedoporučuje nemocným osobám
  • některé léky mohou ojediněle způsobit přecitlivělost na UV záření. Možné problémy lze vždy konzultovat se svým lékařem, či s obsluhou našeho solária
  • před a po opalování je dobré používat speciální solární kosmetiku - získáte nejen krásné opálení, ale chráníte i svou pokožku. Vhodné je rovněž užívání beta karotenu
  • vhodnou opalovací dobu Vám v závislosti na Vašem fototypu, dosaženém opálení a konkrétním soláriu vždy doporučí obsluha
  • pro dosažení ideálního opálení je vhodné se opalovat bez spodního prádla, šperků, make-upu a parfémů
  • obsluha dezinfikuje lehátko solária po každém slunění
  • po určité době se doporučuje dopřát pleti odpočinek. Jako všude, i zde platí "všeho s mírou"

Několik běžných otázek, které Vás nejvíce zajímají:

Mohu jít tentýž den do solária a na slunce?

Tomu by se mělo pokud možno zabránit, aby nedošlo k překročení bezpečné denní dávky záření a tím k poškození kůže.

Mohu jít do solária i v těhotenství?

Je nutné se vyvarovat dlouhých ozařování, aby se zabránilo zbytečnému zatěžování těla. V případě pochybností se dotazujte svého lékaře.

Mohou děti a osoby typu kůže I navštěvovat solárium?

Dětem cca do 15 let se umělé slunění nedoporučuje. Osoby s fototypem I tmavnou spíše ojediněle, ovšem i ony si mohou při umělém slunci alespoň částečně vytvořit přirozenou ochranu pokožky před spálením. Je ovšem nutno používat speciálních šetrných solárií a přiměřených dávek. Zde je solární kosmetika samozřejmostí.

Proč se kůže neopálí na všech místech stejně?

Vnitřní plochy paží nebo nohou se mohou opalovat hůře. Je to způsobeno buď indispozicí nebo výběrem špatného (malého) solária. Jakákoli část pokožky může obsahovat méně pigmentových buněk než ostatní kůže a opálení tedy na těchto místech nedosahuje srovnatelného odstínu. U malých solárií vzhledem ke stísněnému prostoru se UV záření nedostává tak dobře k vnitřním stranám končetin. I obličej se neopaluje tak dobře, protože má od přírody silnější zrohovatělou vrstvu - speciálně na ochranu proti UV záření. Pihy a skvrny obsahují zvláště hodně hnědnoucích pigmentů a tmavnou proto rychleji. Kožní partie, na kterých se leží, jsou hůře prokrveny a chybějící kyslík z krevního oběhu může vést k pomalejší tvorbě pigmentu. Na dosažení opálení "bez otlačených míst" se proto zvláště hodí solária s ergonomickou plochou lůžka.

Jak lze prodloužit opálení z dovolené?

Občasná návštěva solária již stačí k tomu, aby se Vaše opálení udrželo. Četnost je individuální.

Mezi prvním a druhým opalováním se doporučuje dodržet pauzu 48 hodin pro regeneraci pokožky, ostatní návštěvy zhruba 2 až 3krát do týdne. Po dosažení požadovaného odstínu lze počet návštěv podstatně snížit v závislosti na trvanlivosti opálení. Pro vaši pleť je ovšem mimořádně prospěšný také odpočinek od veškerého slunění.